Répával a zöldebb vendéglátásért
Szavazz a pénzeddel! – erre buzdított a május 4-i rendezvény, melyen körülbelül 400 fiatal egy óriási buli keretében szólította fel a vendéglátóhelyeket kézzel fogható környezetvédelmi fejlesztések bevezetésére.
A szombat délutáni Carrotmob célja a tudatos vásárlók megszólítása volt. A világszerte nagy népszerűségnek örvendő Carrotmob rendezvények lényege, hogy a fogyasztók a vásárlóerejüket felhasználva mutatják meg a vállalkozásoknak, hogy milyen értékrend fontos a számukra. A május 4-e délután elsősorban a zöldebb, felelősebb vendéglátás iránti igényre próbálta felhívni a Mikszáth Kálmán tér környéki éttermek, kávézók és pub-ok vezetőinek figyelmét.
“Általánosságban azt kell mondjuk, hogy a hazai vendéglátásra egyelőre nem jellemző az a fajta környezetvédelmi szempontú tudatosság, amely nyugaton már sok országban tapasztalható. Ennek egyik oka, hogy a vendéglátó egységek eléggé be vannak szorítva a népegészségügyi előírások közé, amik kevés teret engednek a környezetbarát megoldásoknak, másrészt pedig úgy tűnik, egyelőre a fogyasztók sem követelik meg az ezirányú fejlődést – illetve nem jutalmazzák meg eléggé azokat, akik környezetkímélőbben működnek, mint versenytársaik” – nyilatkozta Szűcs Róbert, a rendezvény szervezésében részt vevő Felelős Gasztrohős csapat képviselője.
A mostani rendezvény világviszonylatban is igen nagynak számít: 2012-ben a legnagyobb Carrotmob 7 üzlet részvételével zajlott (Linz, Ausztria) és a legnagyobb felajánlás hasonló eseményen 200%-volt (Perth, Ausztrália). A szombati akció mindkét eseménnyel felvette a versenyt, hiszen a Mikszáth téri Carrotmob-hoz 7 vendéglátó egység csatlakozott és ezek közül a Lumen a napi bevételének 200%-át ajánlotta fel.
A programot a Shortstory zenekar, a Magyar Császári Pillanatművek és Marcus De színesítette a zenéjével.
Az esemény nem csak a fogyasztók, hanem az akcióhoz csatlakozott vendéglátóhelyek vezetőinek is elnyerte a tetszését. “Nagyon tetszik a kezdeményezés, és nem csak azért, mert egy kis reklámot jelent a számunkra. Mi az utóbbi időben igen sokat költöttünk az energiahatékonyságunk növelésére, és terveink szerint most az étteremben felhasznált víz mennyiségének visszaszorításának látnánk neki. A Carrotmob pont jókor jött, hiszen az extra bevétel hozzásegít minket, hogy ebbe belekezdjünk. Ezért is ajánlottuk fel a napi bevétel 100%-át a víztakarékosságunk fejlesztésére.“ – tudtuk meg Fekete Andrástól, a Krúdy Gyula utcán található Don Leone étterem tulajdonosától.
Egy másik résztvevő vendéglátóhely, a süteményekre szakosodott Vostro kávézó társtulajdonosa, Kiss Judit szintén hasznosnak találta a rendezvényt. “Sok törzsvendégünk van, de mellettük ma több volt az eddig ismeretlen arc is, akiket reméljük, az ajtón lévő plakát motivált rá, hogy nálunk fogyasszanak. Mi a bevételünk 50%-át ajánlottuk fel arra, hogy lecseréljük a korábbi tulajdonosoktól örökölt design-os, de sok energiát fogyasztó égőinket.”
A Carrotmob egyik fontos eleme, hogy a vállalkozások által tett ígéreteket a szervezők “be is hajtják”, vagyis a rendezvény utáni hónapokban nyomon követik és dokumentálják, hogy a beruházások valóban megtörténtek. “Május 4-ével tehát a Felelős Gasztrohős csapata és a Greenpeace aktivistái számára nem ér véget a Carrotmob, és reméljük, hogy az eredményeket a résztvevők is figyelemmel követik majd a blogunkon.” – tette hozzá Róbert.
A rendezvényen készült fotók az alábbi oldalról letölthetőek:
http://okologiaievolucio.hu/carrotmob/kepek-es-logok/fotok/
A szervezőkről
Felelős Gasztrohős
A 2012 elején indult Felelős Gasztrohős blog (http://gasztrohos.blog.hu/) célja, hogy felhívja a fogyasztók figyelmét a vendéglátó egységek, és általában az élelmezés által okozott jelentős környezetterhelésre. A világ egyik legnagyobb igazságtalanságának tartjuk, hogy míg a világ egyik felén éheznek, a másikon az emberek a túlfogyasztásból eredő betegségekben halnak meg, és itt komoly problémát jelent a maradék élelmiszer megsemmisítése. Ezen felül jelentős az élelmiszer-termeléshez kapcsolódó erdőirtás, talajszennyezés, vízhasználat, és az import élelmiszerek által megtett kilométerek okozta környezetterhelés, az ebből származó károsanyag-kibocsátás, zaj és balesetek száma. Csapatunk szervezte Magyarország első két Carrotmobját 2012-ben a Drunken Tailorban és a Dobló bor & bárban.
A téma aktualitását bizonyítja a média egyre nagyobb érdeklődése tevékenységünk iránt: a tavalyi év során írt rólunk az MTI, amit aztán a Népszabadság, a Népszava és a hírextra is átvett, emellett pedig több cikkünket ajánlotta az index.hu. Tevékenységünkre az Ozone Network csatorna is felfigyelt: az Ozone GPS készített a témában egy rövidfilmet, az Egyenlítő című műsor pedig 50 percet szentelt a felelős élelmiszerfogyasztás bemutatására. 2013-ban a Kossuth rádió és a MTV Zöld Tea műsoraiban szerepeltünk. 2012 szeptemberében a Golden Blog versenyen a szakmai zsűri 140 gasztroblogból az első tíz közé szavazta be a Felelős Gasztrohőst, az év végén pedig kezdeményezésünk elnyerte az Ozone Network Zöld Díját is.
Greenpeace budapesti aktivista csoportja
A Greenpeace aktivistáiként nem csak szervezetünk kötelékén belül dolgozunk együtt, hanem kisebb projekteket is szeretünk összerakni tapasztalataink és kapcsolatrendszerünk segítségével. Szerintünk a környezetvédelem nem áll meg a hivatalos szervezeti kereteken belül, hanem egy életforma.
Ennek az utolsó sikeres példája a Gomb kávézós Carrotmob volt, melyre kb. 200 embert sikerült elcsábítanunk és ezzel a hely talán valaha elért legsikeresebb napját élte meg.
További információk:
Szűcs Róbert (szerkesztő, Felelős Gasztrohős)
06 20 969 50 59
Web:
www.carrotmob.hu, www.carrotmob.org
www.facebook.com/CarrotmobHungary
Korábbi hazai esemény videóbeszámoló: http://www.youtube.com/watch?v=3Ujt_-Wj_5w&feature=youtu.be
Hivatalos bemutató: http://vimeo.com/2913530